ZALOGUJ SIĘ

7 ciekawostek o pizzy, które musisz poznać

14.01.2025

Powrót do listy wpisów

Czy wiesz, że 17 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pizzy? Z tej okazji przygotowaliśmy porcję ciekawostek, które sprawią, że zakochasz się w niej jeszcze bardziej! Dowiedz się, dlaczego to właśnie ten dzień został wybrany na la Giornata mondiale della pizza , skąd wzięła się margherita i jakie najdziwniejsze dodatki jadają na pizzy Włosi. Aby rozbudzić Twoją ciekawość podpowiemy tylko, że u nas ten przysmak króluje na wielkanocnym stole i mocno dzieli społeczeństwo.

Tradycyjna włoska pizza – smak, który pasuje do każdej okazji! Idealna na romantyczną randkę, jubileusz, wieczór filmowy z przyjaciółmi czy spotkanie firmowe. Doskonała przy świętowaniu i ocieraniu łez jako comfort food
 

via GIPHY

Czy wiesz o niej wszystko? Rozsmakuj się w naszym wpisie i ciekawostkach!

1. Najpopularniejsze rodzaje pizzy

- Giuseppe, czy jedzenie ciągle tego samego Cię nie nudzi?
- Babciu, przy tylu rodzajach pizzy, które istnieją, zawsze jem coś innego!

Pizza ma tyle twarzy, ile jej smakoszy na świecie! Choć na myśl o niej wielu z nas widzi klasyczną, okrągłą margheritę z pomidorami, mozzarellą i bazylią, warto wiedzieć, że świat pizzy jest znacznie bardziej różnorodny. Na przykład pizza neapolitańska (la pizza napoletana ) to tradycyjny przysmak o puszystym brzegu i miękkim środku, podczas gdy pizza rzymska (la pizza romana ) charakteryzuje się cienkim, chrupiącym spodem. A to dopiero początek! Mamy jeszcze pizzę nowojorską, chicagowską deep dish z grubym spodem i mnóstwem nadzienia, smażoną (la pizza fritta ), czy la pizza al taglio  – kawałki sprzedawane na wagę, które są klasycznym włoskim street foodem.

2. Włoska miłość do chleba

- Dwa kawałki pizzy bianchi, proszę.
- Marco, to jest focaccia, a nie pizza bianca.

Włosi uwielbiają chleb i podobne do niego wypieki. W restauracji kelner zwykle od razu przyniesie ci koszyczek pieczywa. Nawet pizza ma swoją "chlebową" wersję – focaccię, która, w swojej tradycyjnej formie, to po prostu ciasto na pizzę pieczone bez dodatków.
Obecnie focaccia występuje jednak w różnych odmianach. Focaccia ligure  jest wyrośnięta i miękka, focaccia barese  zawiera pomidorki i oliwki, a w Rzymie focaccia, znana jako pizza bianca , jest z kolei cieńsza i bardziej chrupiąca. Co więcej, nazwa pizza bianca bywa używana także w odniesieniu do pizz bez sosu pomidorowego, ale na bazie np. śmietany. Co za zamieszanie!

3. Tradycyjna pizza i jej przygotowanie

- Czy wiedziałeś, że sztuka neapolitańskiego pizzaiuolo jest dziedzictwem UNESCO?
- Oczywiście, a mój żołądek uważa pizzę za swoje osobiste dziedzictwo.

Choć pizza to niekwestionowany symbol Włoch i ich kulinarnej tradycji, sama w sobie jeszcze nie trafiła na listę UNESCO. Za to sztuka jej przygotowywania, już tak! L'arte del Pizzaiuolo Napoletano , czyli kunszt neapolitańskich mistrzów pizzy został wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2017 roku.
To wyjątkowe wyróżnienie dotyczy nie tyle samego wypieku, co całego rytuału – od przygotowania ciasta, przez sposób formowania placka, aż po sprawne ruchy pizzaiolo. Neapolitańczycy uważają to za swój powód do dumy i mają rację! W końcu to ich piec, ich ręka i ich ogień nadają pizzy jej niepowtarzalny charakter. 

Można powiedzieć, że pizza jest ambasadorem Włoch – UNESCO uznało jej "paszport" i to właśnie na cześć tego wydarzenia 17 stycznia ustanowiono Światowym Dniem Pizzy.

4. Najdziwniejsze włoskie pizze

- Marco, Twoja koleżanka daje ketchup na pizzę?!
- Tak, z kolei ciebie nie brzydzi ta z jajkami i majonezem.

Włosi słyną z kulinarnego konserwatyzmu - zamówienie pizzy z ananasem to faux pas, a polewanie jej ketchupem jest równie mile widziane, co łamanie spaghetti na pół. Jednak nawet oni mają swoje mroczne sekrety.
Jednym z nich jest pizza wurstel e patatine  – to nic innego jak pizza z parówkami i frytkami. Kolejnym jest pizza Rossini , popularna w Pesaro, na której znajdziemy… majonez i jajka na twardo. Okazuje się, że nawet najwięksi kulinarni puryści mają swoje chwile słabości!

5. Historia pizzy margherity

- Wiesz, dlaczego pizza margherita tak się nazywa?
- Na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej… królowej pizz.

Pizza margherita swoją nazwę zawdzięcza królowej Małgorzacie Sabaudzkiej (la regina Margherita di Savoia ), która w 1889 roku odwiedziła pizzerię mistrza Raffaele Esposito w Neapolu. Aby uczcić tę wizytę, pizzaiolo stworzył pizzę inspirowaną kolorami włoskiej flagi: zieloną bazylią, białą mozzarellą i czerwonymi pomidorami. Ta prosta, ale genialna kompozycja smaków podbiła serce królowej i szybko stała się symbolem włoskiej kuchni. Do dziś pizza margherita jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych rodzajów pizzy na całym świecie – klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody.

6. Jak Włosi jedzą pizzę?

- Giusè, mogę spróbować Twojej pizzy?
- Giuseppe nie dzieli się jedzeniem, zwłaszcza pizzą!

Aby uniknąć towarzyskiej wpadki we Włoszech, pamiętaj, że zamawianie dużej pizzy do podziału między kilka osób to dość niecodzienny widok. Włosi podchodzą do pizzy z osobistym zaangażowaniem – każdy zamawia swoją. W większości pizzerii standardowy rozmiar pizzy wynosi od 30 do 40 cm średnicy i, wbrew pozorom, jest to porcja idealna dla jednej osoby. Dzięki temu nikt nie musi walczyć o ostatni kawałek. 

7. Pizza światowym fenomenem

- Przepraszam, dlaczego ta pizza nazywa się „pepperoni”, skoro nie widzę ani jednej papryki?

Najpopularniejszą pizzą na świecie jest pizza pepperoni – klasyk z pikantnym salami, który zdobył szczyt sławy głównie dzięki Amerykanom. To właśnie USA zajmuje pierwsze miejsce w rankingu największych pożeraczy pizzy, a pepperoni stało się tam wręcz ikoną. Co ciekawe, nazwa pizza pepperoni pochodzi wprost od nazwy salami, które jest jej głównym składnikiem. Brzmi włosko? Niespodzianka! W języku włoskim nie znajdziemy słowa “pepperoni”. Istnieje za to il peperone , które oznacza... słodką paprykę. Jednak na pizzy pepperoni papryki próżno szukać. Ot, mała lingwistyczna pułapka, która pokazuje, że kulinarne tradycje potrafią zyskać nowe życie w innych krajach.

Pizza to coś więcej niż włoska tradycja kulinarna – to prawdziwa światowa gwiazda! Chcesz poznać jej tajemnice jeszcze lepiej? Naucz się języka, w którym “mówi” pizza! Sprawdź nasz kurs włoskiego online i odkryj prawdziwe smaczki włoskiej kuchni i kultury!

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

PROMOCJA NOWOROCZNA -40%Z nami nie odpuścisz | Kurs angielskiego dla CiebieSPRAWDŹ >>Zamknij