ZALOGUJ SIĘ

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o wakacjach we Włoszech

30.07.2024

Powrót do listy wpisów

Po miesiącach nauki marzą Ci się wakacje we Włoszech, aby odpocząć i przetestować swoją znajomość języka włoskiego? Zanim zaczniesz pakować walizki, poznaj kilka istotnych kulturowych faktów z kraju pizzy i aperola.

1. Za (pół) darmo to uczciwa cena

Włochy słyną ze swojego bardzo bogatego dziedzictwa kulturowego i artystycznego. Planując wakacje we Włoszech, warto znaleźć czas na odwiedzenie muzeum lub galerii sztuki. Jeśli masz od 18 do 25 lat, bilet możesz kupić ze zniżką, która sprowadza jego cenę do kilku euro.


- Chiara, zrobiłaś sobie warkoczyki?
- Chcę wyglądać młodziej, żeby mniej zapłacić za bilet.

2. Po ile plażowanie?

Jeśli chodzenie po muzeach nie jest Twoją ulubioną formą spędzania wakacji, może przekonuje Cię bardziej fare la lucertola  - smażenie się na słońcu (dosłownie: bycie jaszczurką). Nie ma na to lepszego miejsca niż plaża. Musisz wiedzieć, że plaże we Włoszech dzielą się na dwa typy: publiczne (spiagge libere ) oraz prywatne (stabilimenti balneari ), które wymagają opłaty za wstęp, ale za to oferują szeroką gamę udogodnień, jak np. leżaki czy parasole. 


- Giuseppe, słyszałam, że tego lata chcesz być ratownikiem. Ale z ciebie dobry chłopak.
- Ależ skąd! Robi to tylko po to, żeby móc jeść gratis w barze plażowym.

3. Jestem na wakacjach, nie mogę Ci pomóc

Jeśli Twoim pomysłem na zbicie fortuny jest otworzenie firmy cateringowej sprzedającej pierogi pracownikom włoskich korporacji, przygotuj się na to, że w sierpniu możesz mieć mniejszy utarg. Wiele włoskich firm zamyka się na kilka tygodni lub nawet na cały miesiąc. Jeśli masz ważne sprawy do załatwienia z włoskimi partnerami biznesowymi, postaraj się to zrobić przed sierpniem lub przygotuj się na ewentualne opóźnienia.


- Babciu, co jemy na kolację?
- Dziś wieczorem wy gotujecie. W sierpniu mam wolne.

4. Na tym świecie pewne są tylko dwie rzeczy…

Wakacyjne dolce vita  ma swoją cenę, a jest nią… podatek, nazywany podatkiem turystycznym (tassa di soggiorno  lub imposta di soggiorno ). Jest to stała opłata pobierana od turystów zatrzymujących się w hotelach czy apartamentach, liczona od osoby za noc. Przed podróżą warto sprawdzić aktualne stawki podatku turystycznego w miejscu, do którego się wybierasz.


- Chiara! Co robisz?! Wiesz, że Giuseppe nie dzieli się jedzeniem.
- To twój podatek turystyczny, zawsze przesiadujesz w naszym domu!

5. Terminal nie działa 👉👈

Wakacje są fajne, ale jeszcze fajniejsze, jest dzielenie się ich częścią z bliskimi - chociaż w symboliczny sposób. Nie jest to wcale trudne, w turystycznych miastach na każdym rogu możemy spotkać sklepy z pamiątkami - od kalendarzy z przystojnymi księżmi po figurkę il padrino  z dyndającą głową. Ale i tutaj mogą pojawić się problemy. Wielu sprzedawców, szczególnie tych mniejszych, nie chce przyjmować płatności elektronicznych. Dlaczego? Przyczyn jest kilka: przyzwyczajenie, prowizja pobierana od każdej płatności lub… chęć ukrycia części swoich zysków. Musisz jednak wiedzieć, że od 2022 roku każdy sprzedawca ma obowiązek obsługiwania płatności elektronicznych.


- Bierzemy dla Santiny kalendarz z księżmi?
- Nie, ona jest wielką fanką tych z Ojcem Pio.

6. Gdzie z tą gałkownicą?!

Żeby zrozumieć la dolce vita , potrzeba wielu godzin kontemplacji tego stylu życia. Najlepiej na słońcu z italo disco  w głośnikach i gelato  w dłoni! Włoskie lody znane są na całym świecie ze swojego wyjątkowego smaku i kremowej konsystencji. Sprzedaje się je na smaki, a nie na gałki (np. trzy smaki oznaczają trzy porcje) i powinny być nakładane przy pomocy la spatola  - szpatułka. Jednak i tutaj należy być czujnym. Niektórzy sprzedawcy używają gałkownicy, którą serwują mniejsze porcje lodów niczego nieświadomym turystom. Zwróć więc uwagę, czym w danej lodziarni nakładane są lody lokalsom, a czym turystom i w razie czego poproś o nałożenie szpatułką 🙂.


- Carmela, co robisz? Nakładasz mi lody gałkownicą?!
- Ach, wybacz mi, Marco. Nie poznałam cię, tak ubrany wyglądałeś jak turysta.

7. Nogi bolą, ale oczy się cieszą

Mniej oczywistym pomysłem na wakacje we Włoszech, choć zdecydowanie wartym wypróbowania, są i cammini, czyli wędrówki po zaplanowanej trasie o charakterze historycznym, artystycznym, przyrodniczym lub religijnym. Są bardzo popularne wśród fanów przyrody i trekkingu oraz pielgrzymów. Najczęściej uczęszczane szlaki to Droga św. Franciszka, biegnący przez Umbrię, Lacjum i Toskanię lub Cammino dei Briganti , biegnący od regionu Abruzzo do Lacjum. 


- Babciu, co robisz? Nie miałaś wolnego?
- Przygotowuję się do wędrówki Ojca Pio. 

Teraz, gdy wakacje we Włoszech nie mają przed Tobą żadnych tajemnic, pozostało tylko kupić bilet lotniczy i spakować walizkę. Pamiętaj, że z eTutorem możesz uczyć się i wypoczywać jednocześnie. To nie muszą być wakacje od nauki - nasz kurs włoskiego online poleca się w połączeniu z morzem, piaskiem i leżaczkiem ⛱️.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

BLACK FRIDAY -50%Zgarnij kurs angielskiego taniejSPRAWDŹ >>Zamknij