Choć na pierwszy rzut oka to zestawienie wydaje się nie mieć ze sobą nic wspólnego, łączy je właśnie dźwięk th - jego bezdźwięczna (voiceless) postać. W angielskim liczba trzy (three), pasta do zębów (toothpaste ) oraz rosół (broth ) to tylko jedne z mnóstwa słów rozpoczynających się, zawierających lub kończących się zbitką th. I jak widać, są to słowa codziennego użytku, bo czy ktoś wyobraża sobie niedzielę bez rosołu albo rozpoczęcia dnia bez umycia zębów? :)
(niedzielne popołudnie)
Dziecko: Co dzisiaj na obiad?
Mama: Rosół. Jedzcie póki gorący.
Dziecko: Super! Kocham rosół.
Jeśli do tej pory masz wątpliwości, jak wymówić ten dźwięk i nie masz pewności, czy robisz to dobrze, postępuj według poniższych wskazówek, które pomogą Ci prawidłowo go przeczytać.
1. Ustaw koniec języka między górnymi a dolnymi zębami.
2. Wypuść powietrze, pamiętając przy tym, by nie pozwolić językowi zmienić swojej pozycji.
3. Nie przejmuj się tym, że na początku taka gimnastyka może wyglądać zabawnie :)
A teraz, znając technikę, postaraj się powtórzyć poniższe słowa za lektorem:
theory (teoria), thumb (kciuk)
bathroom (łazienka), birthday (urodziny)
south (południe), mouth (usta)
Na koniec - krótki tongue twister, czyli łamaniec językowy:
Między pogodą a ubraniami jest oczywiste powiązanie. Jeśli pogoda nie sprzyja, ubieramy się cieplej. A gdy pogoda nas wręcz rozpieszcza, odkrywamy ramiona i łapiemy trochę słońca. W języku angielskim te słowa łączy coś jeszcze, a jest to dźwięk th w swojej “silnej” formie. Różni się on od swojej “słabej” formy tym, że jest dźwięczny (voiced).
Robert: Ale dziś mamy piękną pogodę.
Sprzedawca lodów: Gdyby nie pogoda, nie zarobiłbym ani grosza.
Przyjrzyjmy się tajnikom wymowy. Aby wymówić ten dźwięk, ułóż język w takiej samej pozycji, jak przy bezdźwięcznym th i pozwól zadrgać swoim strunom głosowym. Poniżej kilka słów, w których znajdziesz ten dźwięk:
they (oni), this (ten)
brother (brat), father (ojciec)
clothe (ubierać), bathe (kąpać)
Czy jesteś w stanie policzyć, ile razy pada w tym wierszyku słowo zawierające dźwięczne th?
Niestety, po przetłumaczeniu cały wierszyk traci swój urok, jednak możemy przez niego rozumieć, że pogoda jest kapryśna, a nam pozostaje się jej podporządkować :)
Poprawną odpowiedź znajdziesz na końcu wpisu*.
Czas na przyjrzenie się jednemu z najczęściej używanych angielskich słów, a jest nim przedimek określony the. To krótkie słowo rozpoczyna się od dźwięcznego th, i, co ciekawe, może być wypowiadane na dwa sposoby. Ono również ma swoją “słabą” oraz “silną” formę.
Zasada jest prosta: jeśli po the znajduje się wyraz rozpoczynający się od samogłoski, the wymawiamy jako /ðiː/. Spójrz na poniższy przykład:
the air
I can smell cinnamon in the air.
Czuję cynamon w powietrzu.
Pamiętaj, że ta reguła dotyczy wymowy danego słowa. Rzeczownik university rozpoczyna samogłoska u, jednak wymawiamy to słowo jako /ˌjuːnɪˈvɜːsəti/ (BrE) i /ˌjuːnəˈvɝːsət̬i/ (AmE).
the university /ðə ˌjuːnɪˈvɜːsəti/, /ðə ˌjuːnəˈvɝːsət̬i/
I have graduated from the University of Manchester.
Ukończyłem Uniwersytet w Manchesterze.
Jeśli po przedimku the znajduje się słowo rozpoczynające się od spółgłoski, the wypowiadamy jako /ðə/.
the biceps
Why are you flexing the biceps so much?
Dlaczego tak bardzo prężysz bicepsa?
Mimo że niektórym dźwięk th może sprawiać trudności, nie da się go wykluczyć ze swojego słownika, bo jak widać, słowa, w których się znajduje, należą do powszechnie używanych. Nie zapomnij dodać ich do swoich powtórek. Cała lista jest dostępna w linku:
Im częściej będziesz je powtarzać (najlepiej na głos), tym lepsza będzie Twoja wymowa.
Zajrzyj też do naszego kursu Say It! jeśli chcesz kompleksowo popracować nad swoją wymową. Możesz go kupić w sklepie za nasze monety.
* poprawna odpowiedź to: 10