W języku angielskim w większości przypadków liczbę mnogą rzeczowników tworzymy, dodając do danego słowa końcówkę -s. W ten sposób z jednego psa (dog) robimy kilka psów (dogs), a z kota (cat) gromadkę kociaków (cats).
Jeżeli jednak rzeczownik kończy się na -s, -sh, -ch lub -x, dodajemy do niego końcówkę -es. Dzieje się tak w przypadku takich wyrazów jak np. pudełko (box), którego liczba mnoga to boxes lub rzeczownika półmisek, czy też danie (dish), który w liczbie mnogiej to dishes.
Ta zasada nie obowiązuje jednak zawsze, dlatego zapoznajcie się z poniższym podziałem, aby poprawnie posługiwać się liczbą mnogą w języku angielskim.
Jedna z grup słów, które w liczbie mnogiej nie mają dodatkowego -s czy -es to słowa, które w liczbie mnogiej przyjmują nową formę. Dobrymi przykładami tej “przemiany” są słowa takie jak:
mouse (mysz) - mice (myszy)
person (osoba) - people (ludzie, osoby)
child (dziecko) - children (dzieci)
Do tej grupy można zaliczyć także rzeczowniki, których liczbę mnogą od pojedynczej różni tylko jedna litera. Zmiana jest niewielka, ale wymowa tych słów w liczbie mnogiej jest już inna. Posłuchaj:
man (mężczyzna) - men (mężczyźni)
woman (kobieta) - women (kobiety)
She is a woman.
Ona jest kobietą.
They are women.
One są kobietami.
A teraz czas na przykłady słów, które w liczbie mnogiej wyglądają tak samo, jak w liczbie pojedynczej! W tym przypadku owca, to faktycznie więcej niż jedno zwierzę. :)
sheep (owca) - sheep (owce)
fish (ryba) - fish (ryby)
fruit (owoc) - fruit (owoce)
Zapamiętaj: Możesz spotkać się również z liczbą mnogą fishes/fruits. Używamy jej wtedy, gdy chcemy zwrócić uwagę na poszczególne gatunki ryb czy owoców Na co dzień mówiąc jednak ogólnie o tym, że lubimy ryby czy często jemy owoce, użyjemy po prostu fruit i fish. I te formy warto zapamiętać.
It is my sheep.
To jest moja owca.
These are my sheep.
To są moje owce.
Jeżeli już o gatunkach mowa, warto wspomnieć o słowie species (gatunek), które podobnie jak sheep i w liczbie pojedynczej, i mnogiej wygląda tak samo. Zauważ jednak, że species już w liczbie pojedynczej sprawia wrażenie, jakby było w liczbie mnogiej! Oto przykłady słów, które zachowują się w podobny sposób lub są po prostu niepoliczalne.
species (gatunek) - species (gatunki)
series (seria) - series (serie)
news (wiadomość, wieść) - news (wiadomości, wieści)
What species is it?
Jaki to gatunek?
Do you know these species of animals?
Czy znasz te gatunki zwierząt?
Wśród przykładów słów, których liczby mnogiej nie utworzymy przez dodanie -s czy -es, są również słowa, w których w liczbie mnogiej zamiast “oo” zobaczymy “ee”.
tooth (ząb) - teeth (zęby)
foot (stopa) - feet (stopy)
goose (gęś) - geese (gęsi)
Look! When I was a baby, I had one tooth only.
Spójrz! Gdy byłam mała, miałam tylko jednego zęba.
Now I have all my teeth.
Teraz mam wszystkie zęby.
Widzisz rzeczownik, który kończy się na -f i chcesz zapisać go w liczbie mnogiej? W takich przypadkach “f” najczęściej zmieniamy na “v”, a następnie dodajemy -es. Zdarza się, że dozwolone jest dopisanie -s, ale jednak bezpieczniej użyć jest wersji z -ves.
scarf (szalik) - scarves lub scarfs (szaliki)
knife (nóż) - knives (noże)
life (życie) - lives (życia)
Robert likes his orange scarf.
Robert lubi swój pomarańczowy szalik.
Julia loves all her scarves.
Julia uwielbia wszystkie swoje szaliki.
Czytasz ciekawy artykuł po angielsku i widzisz słowo, które nie przypomina za bardzo współczesnego angielskiego? Być może to jeden z rzeczowników, które do angielskiego zostały zaczerpnięte z łaciny czy greki i używane są głównie w kontekście naukowym. Jak tworzymy ich liczbę mnogą? Zasady różnią się w zależności od tego, z jakiego języka pochodzi dane słowo, a także, jaka forma została uznana za poprawną (czasem więcej niż jedna!). W razie wątpliwości, najlepiej sprawdzić formę liczby mnogiej takiego słowa w słowniku.
syllabus (syllabus) - syllabi lub syllabuses (syllabusy)
alumnus (absolwent) - alumni (absolwenci)
phenomenon (zjawisko) - phenomena (zjawiska)
Do you know this Cambridge alumnus?
Znasz tego absolwenta Cambridge?
They are Cambridge alumni.
Oni są absolwentami Cambridge.