Siedzenie nad książkami może po jakimś czasie znudzić każdego. Potrzebujesz częstego kontaktu z językiem i urozmaicenia! Spróbuj uczyć się INACZEJ.
Umów się z przyjacielem lub przyjaciółką, że przez jeden dzień w tygodniu rozmawiacie ze sobą wyłącznie w języku angielskim, bez względu na to, czy robicie to osobiście, przez telefon, czy wymieniacie się elektronicznymi wiadomościami. Opowiadacie, co się Wam przydarzyło danego dnia i żartujcie tak, jak zwykle, tyle że w innym języku. To świetne ćwiczenie, które pomaga przełamać barierę w mówieniu i popracować nad płynnością całkowicie bez stresu.
A konkretniej - “zafiszkuj” swój dom (albo miejsce pracy). Jeśli chcesz się czegoś nauczyć, musisz to wielokrotnie powtórzyć - o tym na pewno wiesz. Naklejaj więc na otaczające Cię sprzęty małe karteczki z ich polskimi i angielskimi nazwami albo czynnością z nimi związaną. Na przykład, na koszu na śmieci możesz umieścić - dustbin (kubeł na śmieci), rubbish (śmieci). Będziesz spoglądać na karteczki i czytać słówka na nich nawet mimowolnie, dzięki czemu szybciej je zapamiętasz. Jeśli natomiast wolisz nieco bardziej nowoczesne metody nauki, skorzystaj z naszego systemu powtórek. Korzystając ze słownika Diki.pl, dodajesz słówka (za pomocą ikony plusa) jednym kliknięciem i każdego dnia system tworzy dla Ciebie nowy zestaw do powtarzania.
Postaraj się znaleźć sposób na wpisanie nauki angielskiego w swoje hobby. Jeśli lubisz gotować - szukaj inspiracji na YouTubowych kanałach prowadzonych przez brytyjskich kucharzy. Jeżeli zawsze starasz się być na bieżąco z muzycznymi nowościami - korzystaj z zagranicznych serwisów muzycznych. Jeśli z kolei uwielbiasz fitness czy ćwiczenia siłowe - oglądaj tutoriale po angielsku. Na początku będziesz pewnie oglądać filmiki kilkakrotnie, by wszystko zrozumieć, ale dodatkową motywację stanowić będzie to, że poświęcasz czas na coś, co Cię kręci.
Nauka angielskiego nie musi dzisiaj wyglądać tak, jak w szkole i być przy tym nudna i monotonna. Nie potrzebujesz książek i zeszytów, indywidualnych korepetycji albo kursów w szkole językowej - możesz uczyć się online. Dzięki mobilnej aplikacji angielski możesz mieć zawsze pod ręką, bo na co dzień przecież i tak rzadko rozstajesz się ze swoim smartfonem. Możesz wykonywać ćwiczenia w autobusie, jadąc do pracy lub słuchać nagrań native speakerów, stojąc w korku. Uczysz się w dowolnym miejscu i właściwie w każdej chwili, nauka nie wymaga od Ciebie dodatkowego nakładu czasu, a - uwaga - uczysz się codziennie.
Można powiedzieć, że w ciągu dnia “przerzucamy się” z ekranu na ekran. Pracujemy zwykle przed komputerem, a po powrocie do domu przeglądamy strony internetowe na tablecie lub smartfonie - czytając wiadomości, robiąc zakupy albo płacąc rachunki. Zmieniając język obsługi w tych urządzeniach na angielski, oswajasz się z nim codziennie i przyswajasz nowe słowa i zwroty. Może Ci się wydawać, że taka zmiana nie wpłynie na Twój postęp w nauce, ale po jakimś czasie przekonasz się, że coraz sprawniej poruszasz się po anglojęzycznym menu i znasz już sporo nowych słów.
Nie daj się nudzie i ucz się na różne sposoby! Najważniejsze to mieć kontakt z językiem jak najczęściej. I nie chodzi tutaj wcale o wertowanie podręcznika każdego dnia. Twój kontakt z językiem to także wsłuchiwanie się w tekst piosenki czy spoglądanie na karteczkę na lodówce z napisem fridge (lodówka) i to-do list (lista spraw do załatwienia).