ZALOGUJ SIĘ

Present perfect vs Present perfect continous

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Proszę niech mnie ktoś oświeci jeśli źle zrozumiałam.

Zdanie: Uczę się angielskiego

w czasie present simple powiem: I learn english everyday/sometimes etc.

w czasie present continous: I'm learning english - czyli w danej chwili.

w czasie present perfect continous. I have been learning english for one year. Czyli uczę się go juz od jakiegoś czasu z pewną częstotliwością i nie chodzi o konkretny moment. Tak mogę odpowiedziec gdy ktoś mnie pyta od kiedy się go uczę/ zaczełąm.??

w czasie present perfect: I have learned english ?? Można użyć tego czasu w sytuacji gdy np. jestem przed lekcją angielskiego która zaraz się zacznie. Wczoraj się uczyłam więc nie muszę się martwić bo: I have learned english czyli "mam nauczony angielski"
jak np I have done my homework
Ostatnie pytanie. Zdanie "I have done my homework" w czasie present perfect continous nie miało by chyba sensu ??
DZIĘKUJĘ
A
agatka2014

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

W tym przypadku ważną kwestią jest rozróżnienie pomiędzy czasownikami "study" a "learn". Teoretycznie oba mają znaczenie "uczyć się", ale użyjemy ich w nieco innych kontekstach. Study oznacza takie nasze 'zakuwanie' czyli naukę poprzez czytanie materiałów, zapamiętywanie, itd, np. I studied a lot for the exam. -> Dużo uczyłem się do egzaminu. (zapamiętywałam materiał, czytałam notatki). Natomiast learn odnosi się do nabywania jakiejś umiejętności lub wiedzy, np. I want to learn Spanish. -> Chcę nauczyć się hiszpańskiego. (chcę nabyć umiejętność posługiwania, porozumiewania się tym językiem). Podsumowując: In order to learn Spanish, I study every day.

W present simple mamy dwie możliwości powiedzenia, że "uczę się angielskiego":
I study English every day. - czyli codziennie np. przerabiam materiały, powtarzam słówka
I learn English. - ogólnie, nabywam umiejętności i wiedzę językową

Gdy ktoś pyta nas jak długo uczymy się już angielskiego to wtedy jak najbardziej możemy odpowiedzieć w present perfect continuous: "I've been learning English for 10 years". Naukę zaczęliśmy 10 lat temu i proces nabywania wiedzy wciąż trwa.

Co do sytuacji przed lekcją to wtedy powiemy raczej: "I've studied and I'm prepared" lub "I studied yesterday, so I'm prepared", ponieważ mówimy tu o nauce poprzez 'wkuwanie', powtarzanie materiału.

Jeśli chodzi o zdanie "I have done my homework" to możnaby zapisać je w present perfect continuous, ale zmieniłoby nieco znaczenie, np. "I've been doing my homework for two hours and I still haven't finished." - "Odrabiam zadanie domowe od dwóch godzin i wciąż nie skończyłam." - zaczęłam dwie godziny temu i wciąż jestem w trakcie odrabiania.

Mam nadzieję, że nieco pomogłam. Pozdrawiam!
o.bracka
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki