ZALOGUJ SIĘ

####To samo czy jednak nie?####

13 lat temu
1.I've got high blood pressure
2.I have high blood pressure

czyli:"mam wysokie ciśnienie"

czy zdanie nr 1 można rozumieć, że ktoś ma stale wysokie ciśnienie-tzn. jest nadciśnieniowcem
a zdanie nr 2 że ktoś ma w tej chwili wysokie ciśnienie?
czy jednak działa to w inny sposób?
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Można użyć wymiennie. Różnicę pomiędzy stale wysokim ciśnieniem, a tymczasowym tylko trzeba by wyrazić dodając dodatkowe informacje, np. 'generally' and 'at the moment'
HandicapGuy
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
Gość - :)))))jak zwykle pomocny:) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zdanie drugie na pewno oznacza że ktoś już od dłuższego czasu cierpi na wysokie ciśnienie krwi. Ma je ciągle i nieprzerwanie. Jest wyrażone czasem teraźniejszym prostym a do tego służy ten czas , do wyrażania stanów długotrwałych i nieprzerwanych np. Jeśli chciała bym komuś powiedzieć że choruje na wysokie ciśnienie krwi użyła bym drugiego sformułowania : "Mam wysokie ciśnienie krwi". Stan ten już się nie zmieni. Z wysokiego ciśnienia nie można się wyleczyć.
Natomiast jeśli chciała bym komuś opowiedzieć że własnie wyszłam od stomatologa i że ze strachu dostałam wysokiego ciśnienia krwi i teraz mam wysokie ale jak się uspokoję to mi opadnie , użyła bym pierwszego sformułowania które znaczy dokładnie: " Dostałam wysokiego ciśnienia krwi". I jak dla mnie jest wyrażone czasem Present Perfect.
Kiedy patrzę na te zdania widzę dwa czasy "Present Simple" i "Present Perfect". W ten sposób to sobie tłumaczę:)
Jeśli się mylę proszę wyprowadzić mnie z błędu:) Pozdrawiam serdecznie.
L
lepsi1
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
Gość - Lepsi!rzeczywiście-teraz na to spojrzałam innym okiem i Twoja wersja jest poprawna-ja to postrzegałam na odwrót-bardziej przez pryzmat:"Now(today)I have high blood pressure" a może być:"Today I've got high blood pressure"-odwołując to do porównania czasów to chyba nie bardzo? - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki