ZALOGUJ SIĘ

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki Polaków

18.07.2024

Powrót do listy wpisów

Wakacje to czas, kiedy Polacy chętnie wybierają się w podróże, by odpocząć, zwiedzać i poznawać nowe kultury. Przyjrzyjmy się bliżej, które kraje cieszą się największą popularnością u rodaków i które języki tam funkcjonują.

Według popularnej platformy do rezerwacji wakacji, w 2024 roku najchętniej wybierane kierunki to Włochy, Hiszpania, Malta, Grecja i Cypr. Łączy te kraje fakt, że należą do regionu śródziemnomorskiego, który słynie z ciepłych plaż, pięknych krajobrazów, ale też z różnorodności językowej.

1. Bella Italia

Włochy to kraj pełen historycznych i kulturalnych atrakcji, a także urokliwych kurortów takich jak Rimini, Amalfi czy Sycylia.

Włoski należy do grupy języków romańskich i wywodzi się z łaciny. W języku polskim również znajdziemy sporo słów pochodzenia łacińskiego. Dzięki temu czasem możemy domyślić się czy zgadnąć, co znaczą niektóre włoskie słowa i wyrażenia. Trzeba jednak uważać na pułapki w postaci tzw. fałszywych przyjaciół i pamiętać, że np. colazione to nie kolacja, a śniadanie ;).

W większych miastach i kurortach wiele osób mówi po angielsku, mimo to, wybierając się do Włoch, warto znać trochę więcej słów niż buongiorno (dzień dobry) czy grazie (dziękuję), aby zrobić dobre wrażenie na Włochach i skuteczniej się z nimi porozumiewać.

2. Hiszpania – fiesta i siesta

Hiszpania to kraj pełen energii i życia, z popularnymi kurortami takimi jak Costa Brava, Costa del Sol czy Wyspy Kanaryjskie. W sezonie lato 2024 Hiszpania jest drugim najczęściej wybieranym kierunkiem po Włoszech.

Język hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie, dlatego jego nauka może być przydatna zarówno podczas wakacji, jak i w życiu zawodowym. W porównaniu do Włoch, przeciętna znajomość angielskiego w Hiszpanii jest gorsza i w niektórych sytuacjach znajomość hiszpańskiego może być konieczna. Przed wyjazdem postaraj się więc opanować chociaż podstawowe wyrażenia i pomyśl o wyposażeniu się w rozmówki lub dobry słownik.

3. Malta – angielska wyspa w sercu Morza Śródziemnego

Malta jest wyspą niewielką, ale możliwości turystyczne oferuje ogromne. Popularne kurorty na Malcie to Sliema, St. Julian’s i Valletta.

Malta była niegdyś brytyjskim protektoratem. Angielski jest jednym z jej języków urzędowych i jest tam powszechnie używany. To doskonałe miejsce, aby połączyć relaks na plażach i zwiedzanie historycznych miejsc z praktyką angielskiego z native’ami. 
Warto wiedzieć, że kupując kursy językowe eTutora, możesz dostać rabat z kodem rabatowym od Picodi. Więcej szczegółów – tutaj.

4. Mity i słońce, czyli Grecja

Grecja to kraj o bogatej historii i kulturze, który słynie także z pięknych wysp – Santorini, Mykonos czy Krety.

W Grecji mówi się po grecku, języku o długiej historii i unikalnym alfabecie. I choć litery łacińskie wywodzą się z greki, czytanie napisów po grecku jest sporym wyzwaniem dla turysty, dlatego np. nazwy ulic są niemal zawsze podawane w dwóch alfabetach – greckim i łacińskim. W turystycznych rejonach wiele osób mówi po angielsku, jednak znajomość greckiego pozwala głębiej zanurzyć się w codzienne życie Greków.

5. Cypr – połączenie Grecji i Malty

Wyspa Cypr zamyka piątkę najpopularniejszych destynacji wśród Polaków. To miejsce, które łączy w sobie wpływy greckie i tureckie, z popularnymi kurortami takimi jak Ajia Napa, Limassol i Pafos.

Na Cyprze mówi się zarówno po grecku, jak i po turecku, choć w tym drugim języku – głównie na północy wyspy. Angielski jest tam również powszechnie używany, co bardzo ułatwia komunikację turystom.

Tak przedstawiają się tegoroczne najpopularniejsze kierunki podróżnicze Polaków. Zainteresował Cię któryś z nich? Jeśli tak, przygotuj się do podróży również pod kątem językowym. Wypróbuj aplikację eTutor i spośród dostępnych 5 kursów językowych wybierz ten, który przyda Ci się najbardziej. Możesz także uczyć się kilku jednocześnie!

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

KURS ETUTOR ANGIELSKI -45%Czas na jesienne oszczędnościSPRAWDŹ >>Zamknij