ZALOGUJ SIĘ

Wątpliwości co do poprawności gramatycznych ćwiczeń

9 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Wydaje mi się, że pojawiają się u was błędy i to dość oczywiste...
Po pierwsze:
w zaprzeczeniach nie używa się raczej Present Perfect Continuous, zaś w ćwiczeniach etutor są zdania np.
I haven't been smoking for 10 years (hmmm... jaki tu czas trwania czynności został podkreślony?)

Po drugie:
po konstrukcji as though używa się Past Simple bądź Past Perfect, a w zdaniu z ćwiczenia "You're behaving as though you want to run away as soon as possible." raczej jest present..

Uczę się języka i chciałabym mieć rzetelne informacje. Proszę o wyjaśnienie.
marksia
zaz2013 - "I haven't been smoking for 10 years (hmmm... jaki tu czas trwania czynności został podkreślony?)"
10 lat? :)
"w zaprzeczeniach nie używa się raczej Present Perfect Continuous"
A to dlaczego?
- 9 lat temu zmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Hej! Jest to oczywiście jak najbardziej możliwe i poprawne gramatycznie żeby zaprzeczyć w present perfect continuous, ale ma to inne znaczenie.
Zobacz:
I HAVE BEEN SMOKING FOR 10 YEARS. = czyli 10 lat temu był dzień w którym zapaliłem pierwszego papieroska i od tego się zaczęło, że palę już 10 lat do chwili obecnej...

NATOMIAST: jeśli chcesz zaprzeczyć że nie palisz od 10 lat czyli że ostatni raz kiedy zakurzyłaś było właśnie 10 lat temu to użyjesz
I HAVEN'T SMOKED FOR 10 YEARS.

ale znów jeśli powiesz I HAVEN'T BEEN SMOKING FOR 10 YEARS. = to wówczas zaprzeczasz "okres czasu", a nie czynność
czyli Angol zrozumie to tak że aaaa ona nie pali od 10 lat tylko np od 8 coś jej się pomyliło ...

np. SHE HAS BEEN PRACTISING THE PIANO FOR 3 MONTHS. (ona ćwiczy grę na pianinie od 3 miechów)
SHE HASN'T PRACTISED THE PIANO FOR 3 MONTHS. (ona nie ćwiczy gry na pianinie od 3 miechów, 3 miechy temu był ostatni raz kiedy grała sobie)
SHE HASN'T BEEN PRACTISING THE PIANO FOR 3 MONTHS. (ona nie ćwiczy gry na pianinie od 3 miechów, co ty gadasz od 2 miesięcy coś ci się pomyliło)

mam nadzieję, że pomogłam :DDD
A
Anikaeng
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu
marksia - tak, dzięki - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.