ZALOGUJ SIĘ

It's ages since I heard/ have heard from you?

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
znalazłam to pierwsze zdanie, kiedy po since jest past simple. Ale przecież 'nie słyszałem nic od Cb- od przeszzlości do teraz-, czyli generalnie powinien być Present Perf. Dlaczego jest Past Simple?
angelika1823

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Anglicy wypowiadając takie zdania gubią to have czy 've i np. mówią
where you been? podczas gdy powinni where have you been?
może i tutaj o to chodzi
Bilberry
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mnie bardziej dziwi, że nie ma "It's been ages...", bo jeśli ma być Present Perfect, to raczej w tym miejscu.

Ewentualnie można by to samo wyrazić przeczeniem w Present Perfect: I haven't heard from you for ages.

Po "since" może wystąpić Past Simple jako zdanie podrzędne określające punkt w czasie, kiedy coś się działo po raz ostatni:
...since I was born
...since I saw you
...since they met
itd.
Czasem tym (Past Simple) wyrażamy wtedy czynność w całości zakończoną w przeszłości.

A Present Perfect po "since" byłoby możliwe, gdyby to, co jest nim wyrażone wciąż trwało, np. It's been ages since I've lived here.
A ze zdania wynika, że podmiot nie miał wiadomości od "you" kopę lat, a nie, że wciąż i wciąż je ma. Czyli ostatni raz, kiedy miał te wiadomości (I heard from you) to już przeszłość, a więc Past Simple jest OK.

Może lektura tego wątku i linku zamieszczonego przez koleżankę mceo coś rozjaśni.
https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/pytanie/137522-Dlaczego_uzyto_czasu_perfect_po_since.html
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki